Buongiorno!
Kiedy myślimy o pizzerii, zapewne w pierwszej chwili skojarzymy idealnie uformowane
ciasto, fantastyczny aromat i apetycznie wyglądającą kompozycję. Cichymi bohaterami
całości są składniki, a dokładniej mówiąc – ich wysoka jakość i świeżość.
Bube wraz z całą załogą pizzermanów nie wyobraża sobie korzystania z zamienników bo wiemy, że nawet
jeden niskiej jakości składnik potrafi zepsuć całą pizzę.
Nie spotkasz u nas rozwodnionego sosu pomidorowego, szynki konserwowej czy produktów seropodobnych.
Czekają na Ciebie składniki sprowadzone z Włoch, które mogą brzmieć dość enigmatycznie dla Polaków.
Chcemy, by nasi Goście byli świadomi, jak smakuje dany produkt oraz czego mogą się spodziewać po danej kompozycji, dlatego stworzyliśmy przewodnik po smakach.
- Anchois – drobne, marynowane płaty sardeli europejskim o wyrazistym, słonym posmaku; rozdrobnione wykorzystuje się jako sos do sałatek lub makaronu.
- Burrata – biały ser podobny do mozzarelli, który dodatkowo wzbogacono śmietaną wypływającą ze środka kulki serowej; w smaku łagodna, śmietanowo-mleczna.
- Foccacia – rodzaj pośredniego placka pomiędzy pizzą a chlebem, wykorzystywany jako dodatek do talerza wędlin lub serów, podawany z ziołami, solą i oliwą.
- Gorgonzola – miękki, dojrzewający ser pleśniowy pochodzący z Lombardii, występujący w odmianie Dolce (łagodny, kremowy) i Piccante (ostry, wyrazisty).
- Mozzarella – biały ser podpuszczkowy z mleka krowiego o charakterystycznej, sprężystej strukturze; delikatnie mleczny i łagodny smak.
- Mozzarella di Bufala – specjalny rodzaj mozzarelli produkowany z mleka bawolego; w smaku bardziej kremowa i wyrazista niż odmiana z mleka krowiego.
- Nduja – bardzo ostry rodzaj mięsa wieprzowego, który ze względu na swoją konsystencję nadaje się do smarowania lub do tworzenia sosu.
- Pancetta – dojrzewający, surowy boczek wieprzowy, który obtacza się w soli, pieprzu i ziołach włoskich, w smaku lekko słony, wyraziście mięsny charakter.
- Pecorino – twardy ser podpuszczkowy serwowany w postaci kawałków, płatków lub jako starty dodatek do posypywania; smak wyrazisty, dominujący, nieco pikantny.
- Prosciutto cotto – długo gotowana włoska szynka suszona, w którą wtarto sól, pieprz i zioła, przez co ma głęboki smak i doskonale komponuje się z warzywami.
- Prosciutto crudo – podobna do cotto, jednak tutaj szynka nie została poddana obróbce termicznej, a moczeniu w solance, ma nieco bardziej słony smak.
- Ricotta – kremowy ser o półpłynnej konsystencji, przypominający twaróg, nadający się zarówno do słodkich, jak i słonych potraw; smak bardzo łagodny.
- Salamella – świeża kiełbasa wieprzowa produkowana z boczku z dodatkiem przypraw, którą można spożywać na surowo, jak i z grilla; cechuje ją łagodny, mięsny posmak.
- Soppressata – rodzaj suszonego salami produkowanego wyłącznie z szynki doprawionej solą i peperoncino; pikantna w smaku, zbita w konsystencji.
- Speck – dojrzewający boczek wędzony, niekiedy mylony z pancettą, która jednak ma głębszy, bardziej wyrazisty smak i nieco mniej tłustą strukturę.
- Stracchino – miękki ser z mleka krowiego produkowany w rejonach Lombardii; smak
łagodny i kremowy, wyczuwalne delikatne nuty mleczne.
Część z tych składników, jak na przykład nduja wprowadziliśmy jako pierwsi w Polsce do powszechnego użytku gastronomicznego pod postacią musu.
Mało tego – nikt w północnych Włoszech nie zastosował nduja piccante do tworzenia kompozycji smakowych na pizzy, co
pozwala nam się uważać za pionierów w dziedzinie połączeń kulinarnych.
Spopularyzowaliśmy również dodawanie karczochów i kaparów do pizzy, które w Polsce bywały warzywami raczej rzadko stosowanymi, zaś we Włoszech kojarzone były z dodatkiem do sałatek lub grillowaniem.
Czy uda nam się spopularyzować kolejne włoskie produkty w Polsce?
Czas pokaże, na ten moment jednak dążymy do tego, by pizza Milanese wraz z dotychczasowymi kompozycjami smakowymi na stałe podbiła serca Wrocławian.